Депутат Львівської міської ради
Фракція ВО "Свобода"
Франківський територіальний виборчий округ №5

Андріян Гутник: “Востаннє кошти на львівські пам’ятки архітектури з держбюджету надали, коли місто святкувало 750-річчя”

856894_365122450261973_512898985_o

У зв’язку з катастрофічним станом будівель, що розташовані в історичній частині Львова, депутатський корпус ЛМР звернувся до Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України щодо внесення змін до Державного бюджету України і спрямування додаткових коштів на відновлення та реставрацію пам’яток архітектури, розташованих у зоні ЮНЕСКО. Про це 14 лютого 2013 року повідомив голова постійної комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища Львівської міської ради Андріян Гутник.

Як зазначив депутат, чинним законодавством визначено, що усі пам’ятки історії та культури, розташовані на території України, охороняються державою, проте востаннє кошти на львівські пам’ятки архітектури надали ще 2006 року, коли Львів святкував своє 750-річчя.

“Україна як член Конвенції “Про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини” зобов’язалася забезпечувати охорону, збереження в належному стані культурної спадщини, розташованої на її території. Світова спільнота визнала Львів як унікальне з точки зору історії та архітектури місто, воно володіє міжнародним пам’яткоохоронним статусом. Історичний центр Львова внесено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Проте вагомою проблемою пам’яткоохоронної сфери лишається її фінансове забезпечення (утримання, охорона, реставрація та використання пам’яток історії та культури)”, – зазначив Андріян Гутник.

Депутат наголошує, що державне фінансування збереження пам’яток архітектури повинно мати комплексний і довготерміновий характер, оскільки бюджет Львова не в стані покрити витрати. “Вирішити цю проблему необхідно на державному рівні, адже місцевий бюджет не в стані покрити витрати з фінансування реставраційних та ремонтних робіт пам’яток архітектури. Так, 2013 року на ці роботи з місцевого бюджету заплановано спрямувати близько 270 тисяч гривень. Станом на сьогодні ситуація з центральною частиною міста, яку внесено до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО, катастрофічна. У “Директивах” ЮНЕСКО наголошується на доцільності розробки довготермінової концепції діяльності на термін від 5 до 30 років на об’єктах всесвітньої спадщини. У довгостроковій перспективі держава повинна забезпечувати ліквідацію аварійного стану пам’яток архітектури, які є у списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО”, – зазначив депутат.

При підготовці бюджетного законодавства депутат пропонує запровадити надання щорічно окремим рядком коштів для фінансування та підтримки розташованих у Львові історичних цінностей держави, що є у зоні ЮНЕСКО.

“Відповідно до чинного законодавства, в Україні державному обліку й охороні підлягає широкий спектр об’єктів, комплексів та визначних місць історико-архітектурної спадщини. Її охорона включає облік, захист, збереження, належне утримання, відповідне використання, консервацію, реставрацію та реабілітацію об’єктів культурної спадщини, а також захист архітектурного середовища історичних міст. При спрямуванні додаткових коштів державою для збереження культурної спадщини ЮНЕСКО у Львові необхідно розробити та опрацювати головні напрями міської стратегії зі збереження історичних пам’яток на найближчі роки. Схема, яка функціонує нині, неповноцінна та не здатна у повній мірі забезпечити захист історичних пам’яток міста. У зв’язку з цим ініціював звернення від депутатів Львівської міськради до Голови Верховної Ради та Прем’єр-міністра України внесення змін до Державного бюджету України і спрямування додаткових коштів на відновлення та реставрацію пам’яток архітектури, розташованих у зоні ЮНЕСКО”, – повідомив Андріян Гутник.